Artxiboa gaika: Xake Eskola

Beraungo gazte txapelketa, Josu Manterola txapeldun. Gure jokalariek lan txukuna egin zuten

(leer en castellano)

Atzo, iralak 6, larunbata, arratsaldez, Errenteriako Beraun Berako gazteentzako xake txapelketa burutu zen gure lagun ona den Juan Manuel Riescoren zuzendaritzapean, Aitor Goñi eta eslkarteko beste kideen laguntza zuela.

20140906_203309[1] (640x360) (640x360)

Beraun Bera elkartearen egoitzan alebin eta infantil mailetako gazteek parte hartu zuten eta Beraungo gaztetxo onenen aurka jokatzeko, Gipuzkoako beste promesa batzuekin batera gure taldekide bi gonbidatu zituzten: Ander Tafall eta Patxi Moreno.

Bertaratutako jokalariak bi taldetan banatu zituzten eta beraien artean liga egin eta gero, talde bakoitzeko hiru lehenak txapelketaren garaipenagatik lehiatzeko eskubidea lortu zuten. Sailkatutako sei jokalari hauek beren artean, liga sisteman, lehiatu zuren bigarren fasean. Partidak gogorrak izan ziren, parte hartzaileen jokabidea oso zuzena eta giroa ezin hobea.

Txapelketako azken Berasailkapena ondorengoa izan zen:

1. Josu Manterola, 3,5 puntu (8,15)

2. Jose Luis Muñoz, 3,5 puntu  (6,5)

3. Ivan Iturralde, 3,5 puntu (5,15)

4. Ander Tafall, 2,5 puntu

5. Patxi Moreno, 2 puntu

6. Galder Bengoa, 0 puntu

20140906_203344[1] (640x360)

Antolatzaile, irabazle eta parte hartzaile guztiei zorionak ematen diegu!

Mikel Tafallen argazkiak pasatzen dizkizuegu:

Olite Chess – Xake hezigarriaren lehen topaketa. Irailaren 27 eta 28an.

(leer en castellano)

Olite-foto-interiorEkimen oso interesagarri baten berri ematen dizuegu.

Datorren irailaren 27 eta 28an Oliten Xake Hezitzailearen I. Topaketa burutuko da, Oliteko Udalak antolatuta eta ekimen honetako zuzendarien artean, gure elkarteko kidea den eta Irungo Landetxako xake eskolako hastapen klaseen arduraduna den Julio García Cabero dago.

Jardunaldi bikoitza maila handiko hitzaldiez osatuta dago. Bertan esatari Julio García bera izango dugu eta gure elkarteko Presidenteordea den Andoni Orube.   Hitzaldiez gain, Oliteko, Bidasoaldeko, Tuterako eta Azkoiengo gaztetxoen arteko norgehiagokak izango ditugu

Egitarau  osatua (gaztelaniaz) ikusteko sakatu: hemen

Hondaribia-Marlaxka Xake Klubeko es kideentzako horrelako ekimen batean parte hartzea motibazio garrantzia du xakeari, kirol arlotik ez ezik, Gizarte eta hezkuntzaren ikuspegitik merezi duen garrantzia ematen dion ekitaldian parte hartzea. Talde antolatzaileari hartutako lanak eskertu nahi diegu, lortutako laguntzak eta egindako egitarauagatik, xakea gustuko (edo ez) guztientzako gozagarri izango dena.

Baraz, badakizue, irailaren amaieran Nafarroako herri eder horretara joateko gonbita luzatzen dizuegu.

patrocinadores

 

Patxi Moreno Espainiako SUB 12 txapelketan 22.a, orain, SUB-16an Ibai Dorronsororen txanda da

(leer en castellano)

Premiosub12

Patxi Moreno Estebanez gure taldekidea egungo Euskadiko Txapelduna da SUB-12 mailan Salobreñan (Granada) jokatutako Espainiako SUB-12 Txapelketa bere parte hartzea bukatu du eta merituzko 22. postua lortu du 9 partidetan 6 puntu egin ondoren ( +4 =2 -2 ), 1657 ELO puntu performantzea lortuz.

img_1531-570x640

Beste aldetik, datorren uztailaren 20tik 26ra Espainiako SUB-16 txapelketa hasiko da eta bertan gure taldeko Ibai Dorronsoro Larbide bertan izango dugu Salobreña (Granada). Ibaik bere lana amaitzen duenean 2014ko Espainiako gazteen txapelketetan gure taldekideen parte hartzeari post bat eskainiko diogu.

carte-salol-03-junio-2014_350px (350x495)

Ibairen lanak jarraitu nahi dutenei lotura interesgarri batzuk gogoratzen dizuegu:

Partidak zuzenean ikusteko: hemen

Emaitzak eta sailkapenak (Chess-Results): hemen

Txapelketako informazio diptikoa: hemen

Federación Española de Ajedrez: hemen

Federación Andaluza de Ajedrez: hemen

BEST WESTERN Hotel Salobreña: hemen

_______________________________

madalenajaiak2014 (640x553)

 

Azkenik, Hondarribiko Madalen Auzoko jaien barnean, datorren asteartean, uztailaren 22an, gure taldekideek aldibereko xake partida sesio bat 17:30ean burutuko dutela gooratzen dizuegu.

Bertaratuko zaretelakoan!

 

 

 

Patxi Morenok bere parte hartzea hasi du SUB-12 Espainiako Txapelketan

(leer en castellano)

carte-salol-03-junio-2014_350px

Patxi Moreno Estebanez, gure taldekidea egungo Euskadiko Txapelduna da SUB-12 mailan eta dagoeneko Salobreñan (Granada) dago, Espainiako SUB-12 Txapelketa jokatzen, uztailaren 7tik 12ra arte iraungo duen txapelketan, bertaratu diren 133 jokalariekin lehian.

Bertaratutako jokalarien maila oso altua da. Honen erakusgarri da hasierako sailkapeneko lehen 10 jokalariek 1700 ELO puntuak gainditzen dituztela eta txapelketa irabazteko faboritoa den Marcos Lianes 1919 puntu dituela.

Jokalari indartsu hauen eta beste guztien aurka, Patxi gure taldekideak helburu argiekin joan da: ondo pasatzea, ikastea eta ahal duen hobekien lan txukuna egitea. Ziur oso ondo egingo duela.

Patxirekin batera, besti bi jokalarik osatzen dute txapelketa honetako rEuskal herriko ordezkaritza, Rodrigo de las Heras eta Sara Barandiaran osatzen dute.

Guztioi Zorte On!

 

Loturak:

Partidak zuzenean ikusteko: hemen

Emaitzak eta sailkapenak (Chess-Results): hemen

Txapelketako informazio diptikoa: hemen

Federación Española de Ajedrez: hemen

Federación Andaluza de Ajedrez: hemen

BEST WESTERN Hotel Salobreña: hemen

 

 

SUB-20 “CHESSY” XAKE AKTIBO IREKIA: Luis David Jimenez Txapeldun eta gure ordezkarien lan bikana

(leer en castellano)

Gaur, ekainaren 28, goizean, Gros Xake Taldeak Donostiako bere egoitzan antolatuta, Sub-20 “Chessy” Xake Aktibo Irekia jokatu da jokalari bakoitzeko 5min+5seg jokaldiko erritmoan eta 7 txandetako suitzar sisteman, 43 jokalari pare hartu dutela. etorkizun oparoa duten Gipuzkoako jokalari gaztetxo gehienak egon dira, beste probintzietatik etorritako jokalari batzuekin batera.

Txapelketa adina kontutan hartu gabe jokatu da eta ondoren, sailkapen orokorra kontutan hartuz, adin bakoitzaren sarietarako sailkapenak egin dituzte. Txapelketako podiuma ondorengoa izan da.

 

Sailkapen Nagusia

DSCN0029 (640x428)

Rk. H.Z. Izena FED Elo Ptu.  Des 1  Des 2  Des 3
1 3 Jimenez Almeida Luis David ESP 2048 6.0 28.5 22.5 27.0
2 10 Sanchez Merino Christian ESP 1658 6.0 27.0 21.5 22.0
3 11 Lagos Lejarraga Jon ESP 1656 5.5 27.5 22.0 22.5

20140628_095701[1] (640x360)

Gure klubaren ordezkariek Ander Tafall eta Paxi Moreno berriro ere, txapelketa bikaina burutu dute eta7 partidetan 4na puntu lortu dituzte, baina sailkapen orokorreko 18. Postua lortu du eta Patxik 13.a. Datu bitxia, elkarrekin parte hartu duten azkeneko hiru lehiaketak puntu berdinetan amaitu baitituzte, eta berriro ere, berdinketa hauste sistemak Patxiren alde egin du.

20140628_102126[1] (640x345)

Patxik SUB 12 onenaren saria lortu du eta Txapelketan zehar, Mikel Vicente eta Christian Sánchez bezalako jokalari indartsuak garaitu dituelako eta, Euskadiko neska gazteen artean talentu handienetakoa den Eihartze Buizarekin parra lortu duelako 1727 puntuetako performantzia ikaragarriarekin amaitu du txapelketa.

DSCN0001 (640x407)Ander Tafallek SUB-12 mailan bigarren postua lortu du merituzko 1413 performantzia eginez, eta hain ikusgarria ez bada ere, nabarmentzekoa da, txapelketan laga dituen hiru puntuetatik bi, sailkapen orokorreko bigarrenaren eta hirugarrenaren postua lortu dutenen aurkako partidetan, irabazteko aukerekin, lehian gogorrean aritu ondoren, galdu ditu, Anderrek txapelketa izugarria egin duen seinale.

Bioi Zorionak!

Ander eta Patxi goizean egindako lanarekin ez dira ase eta arratsaldean Irungo jaietako  egitarauaren barnean Santiagoko Deabruak antolatutako Puzzle lehiketan gure lagunek parte hartu dute eta baita saria lortu ere.

20140628_185837 (640x360)

Ondoren Mikel Tafallek eta Goio Uriartek egindako Xake txapelketako argazki erreportajea jartzen dizuegu:

Xake Txapelkean jokalariek jarritako jarrera eta kiroltasuna ikaragarria izan bada, antolaketa oso txukuna izan da eta jokalari eta bertaratutako ikusleei emandako tratua bikaina izan da.

Txapelketaren informazio osoa antolatzaileren webgunean: Gros Xake Taldea eta  ChessResultsen webgunean duzue.

Gazteentzako Xake Ikastaroak Uztailean Jarraipena Izango Du

(leer en castellano)

How-to-Play-Chess-How-to-Teach-Chess-to-Kids-Chess-for-Kids-Lesson-1-Ikasturtean zehar antolatu dugun xakeari hastapen ikastaroaren arrakasta dela eta, Hondarribia Marlaxka Xake Klubak jarraipena ematea erabaki du. Hortaz, datorren hilabeteko astearteetan, hots, uztailaren 1ean, 8an, 15ean eta 22an, 16:00etatik 18:00etara Kasino zaharreko teilatupean Hondarribiko gazteek, xakean jolasten hasi edota hobetzeko parada izango dute. izenematea irekia da eta doakoa. ez da egun guztietan bertaratu beharko ez eta ordutegi osoa betetzea.

 

xakeikastaroa (400x300)

Pazko astetik aurrera, 6 eta 14 urte bitarteko 23 gaztek parte hartu dute ikastaroan. Giro lasai batean bertaratutakoek xakean jokatzeko oinarrizko kontzeptuekin trebatu dira: xake piezen mugimenduetatik hasita, taktika ariketa errezetara eta hasiera printzipioak ikasiz. Xakean aritzeak duen onura edukatiboak ahaztu gabe, bertaratutako neska-mutilek beren kreatibitatea eta irudimena askatu eta taularen aurrean ongi pasatzea izan da gure helburu nagusia.

Chess Piece

Zuen zain gaude!

Informazio gehiago xakehondarribiamarlaxka@gmail.com

Sestaoko 1. Sustapen Txapelketan gure taldeko ordezkariek lan txukuna egin dute

(leer en castellano)

Larunbata honetan, 2014ko ekainaren 21ean, herriko jaien barnean, Sestaoko Rivera de la Ría kaleko Hotel Navalean Sestaoko Xake Klubak antolatu duen 1. Xake Sustapen Txapelketa burutu da.

Nuestros jugadores y sus trofeos acompañados del Drector del torneo y el Presidente del Club Ajedrez Sestao
Gure jokalariak beren garaikurrekin Sestaoko Xake Klubeko Presidentarekin eta Txapelketako Zuzendariarekin

Sestaoko Xake Klubak antolatuta, Sergio Trigok zuzenduta, Miguel Ángel Almansa arbitro buru zuela eta ondorengo erakundeen laguntzarekin: Sestao EDP, Hotel Naval, Bizkaiko Foru Aldundia, Sestaoko Udala, Bizkaiko Xake Federazioa eta Euskadiko Xake Federakuntzarekin, Euskal herriko eta kanpoko 80 xake jokalari gazte parte hartu dute goizeko 10:00etatik arratsaldeko 17:00ak arte.

Gure espedizioa Ibai Dorronsoro, Ander Tafall eta Patxi Moreno jokalariek osatu dute, beren guraso (Iñaki, Mikel eta Rafa) eta taldeko Presia era bertara hurbildu direlarik. Eta gure jokalari gazteek egindako lana txalogarria izan da.

SUB-16 txapelketan Ibai Dorronsorok lan bikaina egin du eta 8 partidatan 7,5 puntu egin dituelako, lehen postuan sailkatu da, Jon Ander Santasekin berdinduta, eta azkenean lehen postua banatu dute, ze desberdintze sistema guztietan antzeko puntuekin amaitu dute txapelketa. Sub-12 txapelketan Ander Tafall eta Patxi Moreno izan ditugu eta biek 6,5 puntu lortu dituzte 8 partidatan, baina desberdintze sistemak erabaki du Patxik lehen eta Ander bigarren poztuan amaitzea.Merituzkoa izan da ere, Josu mmanterolaren 4. Postua, txapelketan Ander eta Patxirekin bakarrik galdu baitu.

Sestao Xake Klubeko gure lagun guztiei eskerrak ematen diegu eta egindako lan eta antolaketa egokiagatik zoriondu. Bestetik bertaratu diren xake jokalariei ere zoriondu nahi diegu egindako lan eskergarengatik. Datorren urtean berriz bertaratzen saiatuko gara seguru!

Mila esker eta Zorionak!

SUB 10 Amaierako Sailkapena

DSCN0008 (400x268)

Rk. Izena FED Elo Hiria Ptu.  Des 1  Des 2  Des 3
1 del Carmen Aimer ESP 0 7.5 34.5 0.0 36.5
2 Gonzalez San Isidoro Javier ESP 0 Burgos 6.5 29.5 0.0 37.0
3 Pascual Martin ESP 0 6.0 30.0 0.0 38.5

SUB 12 Amaierako Sailkapena

DSCN0012 (400x268)

Rk. Izena FED Elo Hiria Ptu.  Des 1  Des 2  Des 3
1 Moreno Estebanez Patxi ESP 0 Hondarribia 6.5 32.5 0.0 36.0
2 Tafall Villanueva Ander ESP 0 Hondarribia 6.5 31.5 0.0 36.5
3 Malon Insausti Andres ESP 1489 Navarra 6.0 25.0 0.0 34.5

SUB 14 Amaierako Sailkapena

DSCN0015 (400x268)

Rk. Izena Tipo FED Elo Hiria Ptu.  Des 1  Des 2
1 Garcia Ortega Joseba U14 ESP 0 Sestao 5.5 0.5 12.75
Carazo Fernandez Constantin U14 ESP 1426 Eus 5.5 0.5 12.75
3 Valgañon Setien Irati U14 ESP 0 3.5 0.5 5.25

SUB 16 Amaierako Sailkapena

DSCN0017 (268x400)

Rk. Izena Tipo FED Elo Hiria Ptu.  Des 1  Des 2
1 Santas Martin Jon Ander U16 ESP 1750 Eus 7.5 0.5 24.75
Dorronsoro Larbide Ibai U16 ESP 1472 Hondarribia 7.5 0.5 24.75
3 Hurtado Pilatxi Patricio U14 ESP 0 Sestao 2.0 0.5 2.50

 

Jarraian Goio uriartek egindako argazki erreportaje zabala:

Informazio gehiago antolatzailearen webgunean: Sestao Xake Kluba

Txapelketaren kronika Oberena taldearen webgunean: hemen

Sub-10 txapelketaren informazio osoa: hemen

Sub-12 txapelketaren informazio osoa: hemen

Sub-14-16 txapelketaren informazio osoa: hemen

 

 

 

 

Xakea izan dugu Bidasoa-Txingudi 2014. Eskola Kirolaren Jaialdian

(leer en castellano)

Eguraldi txarra egin arren gaur FICOBAn Txingudiko eskola kirol egun polita izan dugu. Hendaia, Hondarribia eta Irundik etorritako 350 ikasle inguruk parte hartu dute gure klubak jarritako mahaietan eta bertan Oscar Holgado, Mikel Tafall, Andoni Orube eta Goio Uriarte monitore-jokalariak bertan izan ditugu.

Beste urte batez klubak modu desinteresatuan Bidasoa-Txingudiko Eskola Kirolaren Jaialdian lagundu du gure herrietako ikasleengan xakea sustatu asmoz eta oso jaialdia amaitu eta gero eguna positiboa izan dela jakinarazi digute.

Gaur gertatutakoaren Oscar Holgadoren argazki erreportajea aurkezten dizuegu:

 

Antolatzaileen webguneak:

Bidasoa Activa-Bidasoa Bizirik

Hendaiako Udala

Hondarribiko Udala

Irungo Udala

Ficoba

Euskadiko XXXIII. Eskolarteko Kirol Jokoak (Xakea): emaitzak, xehetasunak eta argazkiak

(leer en castellano)

Hitz eman genizuen bezala, Euskadiko Xake Federakuntzak eta Eusko Jaurlaritzako Kirol Zuzendaritzak antolatutako Euskadiko XXXIII. Eskolarteko Kirol Jokoetan gertatutakoaren informazio guztia ematen dizuegu.

Argazkiak: Maru Estebanez.

EUSKADIKO BANAKAKO ALEBIN TXAPELKETA

Vitoria-Gasteiz 2014ko Maiatzak 24-25

Amaierako Sailkapena

Rk. Has.Z. Izena FED Elo Herrialde Ptu.  Des 1  Des 2  Des 3
1 7 Moreno Estebanez Patxi ESP 0 Gip 4.5 8.0 13.5 0.0
2 1 De Las Heras Figueroa Rodrigo ESP 642 Ala 3.5 8.0 12.5 0.0
3 2 Elexpe Garcia Aritz Eder ESP 626 Biz 3.0 8.5 12.0 0.0
4 3 Aroztegi Tolosa Miguel ESP 0 Gip 3.0 8.5 7.0 0.0
5 9 Zoco Gallardo Ignacio Maria ESP 0 Biz 2.5 7.0 8.5 0.0
6 5 Llave Nevado Ruslan ESP 0 Ala 2.5 7.0 5.5 0.0
7 6 Martin Lana Jon ESP 0 Ala 2.5 6.0 4.5 0.0
8 4 Barandiaran Oliveras Sara ESP 0 Gip 2.5 5.5 7.5 0.0
9 8 Pajuelo Delgado Ana ESP 0 Biz 1.0 6.0 4.0 0.0

Idatzoharra:
Desempate 1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Desempate 2: Fide Tie-Break
Desempate 3: Fide Tie-Break (fine)

Ondorengo loturan Alebin mailako txapelketako xehetasun guztiak dituzue (Chess-results)

EUSKADIKO BANAKAKO INFANTIL TXAPELKETA

Vitoria-Gasteiz 2014ko Maiatzak 24-25

Amaierako sailkapena

Rk. has.Z. Izena FED Elo Herrialde Ptu.  Des 1  Des 2  Des 3
1 1 Martinez Fernandez Adrian ESP 1742 Biz 5.0 14.0 17.0 0.0
2 3 Munoz Avila Jose Luis ESP 1569 Gip 4.5 15.0 19.0 0.0
3 2 Morante Rafael Aritz ESP 1693 Ala 4.0 13.5 13.0 0.0
4 7 Aroztegi Tolosa Juan Jose ESP 691 Gip 4.0 13.0 13.0 0.0
5 8 Saez Mazpule Gorka ESP 636 Biz 4.0 11.0 12.0 0.0
6 11 Alvarez Fernandez Sergio ESP 0 Ala 3.5 15.5 11.5 0.0
7 6 Sanz Uruena Diego ESP 1474 Ala 3.5 13.5 14.0 0.0
8 4 Carazo Fernandez Constantin ESP 1447 Biz 3.0 13.0 13.5 0.0
9 10 Cuber Caballero Alicia ESP 583 Ala 3.0 10.5 9.0 0.0
10 16 Pomares Munoz Ruben ESP 0 Ala 3.0 9.0 7.0 0.0
11 9 Valgañon Setien Irati ESP 629 Biz 2.5 12.0 8.5 0.0
12 12 Carazo Fernandez Alexander ESP 0 Biz 2.5 8.5 6.0 0.0
13 5 Perez Sudupe Cecilia ESP 1437 Gip 2.0 14.0 11.0 0.0
14 15 Ormaetxea Ceballos Iker ESP 0 Gip 2.0 9.5 7.0 0.0
15 14 Mateos Madinabeitia Eneko ESP 0 Gip 1.5 12.0 6.5 0.0
16 13 Garcia Florez Nahikari ESP 0 Biz 0.0 8.5 0.0 0.0

Idatzoharra:
Desempate 1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Desempate 2: Fide Tie-Break
Desempate 3: Fide Tie-Break (fine)

Ondorengo loturan Infantil mailako xehetasun guztiak dituzue (chess-results)

Patxi Moreno Alebinetan Euskadiko Txapeldun

(leer en castellano)

– Espres erreportajea –

Gaur goizean Gasteizko Mendizorrotzako Beti-Jai pilotalekuan, maiatzaren 24an eta 25ean jokatu den Euskadiko Alebin mailako Xake Txapelketa amaitu da, Euskadiko Xake Federakuntzak eta Eusko Jaurlaritzako Kirol Zuzendaritzak antolatutako Euskadiko XXXIII. Eskolarteko Kirol Jokoen barnean. Txapelketa bost txandetako suitzar sisteman jokatu da, partidako jokalari bakoitzak ordubete-finish izan dituela.

Bost txanden ondoren 4,5 puntu lortu eta gero, gure elkarteko kidea den Patxi Moreno-k txapelketa irabazi du.

ZORIONAK TXAPELDUN!

Txapelketaren informazio guztia eta argazki gehiago eskuratu bitartean, Oscar Holgadok atzoko jardunaldian egindako argazkiak ikusgai jartzen dizkizuegu.